4 Nisan 2013 Perşembe

RENKLİ BİBER YATAĞINDA BONFİLE VE FIRINLANMIŞ PATATES PÜRESİ


Hem çok kolay hem de çok çabuk hazırlanabilen, şık sunumlu bir davet yemeği.

Patates Püresinin Hazırlanması 

 • 3 kişilik bir püre için bir büyük boy ya da iki orta boy patates yetiyor.  
 • Süt veya yoğurt
 • Krema
 • Tereyağı veya zeytinyağı
 • Muskat
 • Tuz, beyaz biber
 • Kaşarpeyniri

 1. Patatesler haşlanır. Soyulduktan sonra bir tencereye alınarak ezici yardımıyla güzelce ezilir. (Rondo kullanılırsa biraz daha akıcı kıvam olacağı için tercih edilmemeli)
 2. Ezilen patateslere, arzuya göre tereyağı ya da zeytinyağı eklenir.
 3. Karışıma 2 kaşık süt ve yine 1- 2 kaşık krema, azar azar ilave edilir,  bir taraftan da dibi tutmasın diye karıştırılır. Bazı patates cinsleri daha çok süt ve kremaya ihtiyaç duyulabiliyor. Bu nedenle pürenin kıvamı,  fırına verilmek üzere tepsideki çember içerisine kolayca yerleştirilebilecek ve çember çıkartıldığında da şeklini koruyacak şekilde ayarlanmalıdır.  
 4. Bu arada ezilmeyen parçacıklar varsa onlarda iyice ezilir.
 5. Tuz, beyaz biber ve muskat rendesi de eklendikten sonra ocaktan alınır.
 6. Yağlı kağıt serilmiş bir tepsiye ya da hafifçe yağlanmış cam bir fırın kabına turta çemberi, çemberin içerisine de, patates püresi düzgünce yerleştirilir sonra da usulca çıkartılarak pürenin düzgün bir şekil alması sağlanır.
 7. Önceden ısıtılmış olan fırına verilir. Bir süre sonra da üzerlerine kaşar rendesi serpilir.
 8. Kaşarlar eriyip pürenin üzeri kızardıktan sonra fırından çıkartılır.  
   

Bonfilerin Hazırlanması

 • Bonfile et
 • Zeytinyağ ya da fındık yağ
 • Tereyağı
 • Tuz, karabiber, kırmızıbiber, kekik, biberiye, kişniş

 1. Bonfileler, fındık yağ ya da riviera gibi bir yağla karıştırılmış tuz, karabiber, kırmızıbiber, kekik, biberiye, kişnişle beraber hazırlanmış marine içerisinde en az 2 saat dolapta bekletilmek suretiyle terbiye edilir. (Bu aşamada yağ olarak sızma ya da tereyağı tercih edilmemesinin sebebi; etlerin doğrudan bu terbiye içerisinden çıkartılarak kızgın tavada mühürlenmesi sırasında yağın yanmaması içindir. )
 2. Etler, dolaptan çıkartılarak oda sıcaklığına gelmeleri sağlanır.
 3. Bu arada mühürleme sonrası, etin içinin de biraz daha pişirilebilmesi için bir taraftan da fırın ısıtılır.
 4. Mümkünse üzerinde ızgara kanalları olan döküm bir tava, harlı ateş üzerine konularak iyice ısınması beklenir.
 5. Isınmış olan tava üzerine bonfileler yerleştirilir ve 4-5 dakika hiç çevrilmez. Bu süre sonunda etler, maşa yardımıyla çevrilir ve diğer yüzleri de aynı sürede tava üzerinde bırakılarak mühürlenir.
 6. Mühürleme işlemi sonrası, etlerin üzerine biraz tereyağı sürülür ve eğer müsaitse döküm tava doğrudan fırına verilir ya da önceden ısıtılırmış bir fırın kabına kabına etler yerleştirilirek 7-8 dakika pişirilir. Bu sürenin sonunda orta derecede pişmiş bir et elde ediliyor. Ancak bu süreyi fazla bulup daha az pişmiş ya da biraz daha bekleterek çok pişmiş et elde etmeniz de  mümkün.  
 7. Pişen bonfileler, soğumalarına fırsat vermeden 5 dakika kadar dinlendirildikten sonra servis edilir.  
Renkli Biberlerin Hazırlanması
Ben, pratik olması açısından “İglo Karışık Tatlı Biber” kullandım. İsteyenler üç renk biberleri, jülyen doğramak suretiyle de kullanabilirler.  
 1. Biberler, sıvıyağda bir süre sotelenir.
 2. İçerisine rendelenmiş sarımsak, tuz ve arzu edilen baharatları da konulup biraz daha sotelendikten sonra ocaktan alınır.
Sunum

Servis tabağının bir köşesine üç renk biberlerden hazırlanmış olan karışım, onun da üzerine bonfile dilimleri yerleştirilir. Yanına fırında kızartılmış olan patates püresi yerleştirilir. İsteğe göre bir dal biberiyle süslenerek servis edilir.

  AFİYET OLSUN

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...